×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرتیتر خبرها

true
    امروز  یکشنبه - ۱۱ خرداد - ۱۳۹۹  
true
false

دیالیز به عنوان یکی از روش های درمانی موثر برای کسانی که دچار نارسایی شدید کلیه هستند استفاده می‌شود تا ازاین طریق بتوانند با امید بیشتری به زندگی خود ادامه دهند.

به گزارش پایگاه خبری خزرنگار و به نقل از فارس، وقتی برای بازدید از مراکز دیالیز وارد بیمارستان می‌شوید سکوت بر شما حکم‌فرما می‌شود چون شاهد بدن‌های بی رمق، پاهای ورم‌کرده، چشم‌های تورفته و لوله هایی هستیم که از یک سر به سرخرگ و سیاهرگ و از سر دیگر به دستگاه دیالیز متصلند، دستگاهی که خون تازه به این ابدان بی‌رمق می‌دهد تا آن‌ها با امید بیشتری به زندگی خود ادامه دهند.

بیماری نارسایی کلیه جزو بیماری‌های خاص محسوب می‌شود که سالانه سه تا پنج هزار نفر در کشور به این بیماری مبتلا می‌شوند و فرد مبتلابه این بیماری یا باید از طریق پیوند کلیه بیماری خود را درمان و یا از طریق دیالیز خون خود را تصفیه کند.

نارسایی کلیه به طور عمده ناشی از بروز عوارض برخی بیماری‌ها مانند فشارخون، دیابت و اثرات سمی برخی از داروها است که به میزان قابل توجهی میتواند فرد را از انجام فعالیت‌های روزمره بازدارد.

بیماران زمانی که مواد زاید در بدنشان بیش از حد طبیعی زیاد می‌شود نیاز به انجام دیالیز دارند تا بتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

انواع روش انجام دیالیز

دیالیز به دو روش همودیالیز و صفاقی انجام می‌شود در همودیالیز برای خارج کردن مواد زاید آب اضافی از بدن از یک نوع فیلتر خاص استفاده می‌شود.

‌در دیالیز صفاقی بهترین روش درمان بیماران کلیوی است و به عنوان درمان مناسب‌، قوی و کم‌ضرر در دنیا مطرح است، اما آنچه این بیماران را عذاب می‌دهد درد وسختی های ناشی از دیالیز نیست بلکه هزینه‌های رفت‌وآمد زیاد به بیمارستان است درحالی که میتوان باخرید یک دستگاه دیالیز در خانه و آموزش یکی از اعضای خانواده، بیمار این عمل را در خانه انجام دهد زیرا انجام دیالیز در خانه این امکان را به بیمار می‌دهد برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای انجام دیالیز داشته باشد.

هزینه بالای انجام دیالیز در کشور

متاسفانه هزینه انجام دیالیز در ایران بسیار بالا است و هزینه یک فرد دیالیزی در ماه حتی به پنج میلیون و سالانه به ۶۰ میلیون تومان هم می‌رسد به همین خاطر بعضی از بیماران به خاطر هزینه زیاد تعداد مراحل دیالیز خود را کم می‌کنند که این امر باعث می‌شود بیمار به دلیل زیادشدن سموم در بدن به کما برود ولی خوشبختانه در حال حاضر بیمه و دولت تمام هزینه‌های انجام دیالیز را تقبل می‌کند.

مهم‌ترین مشکل بیماران دیالیزی افزایش پرداخت سهم بیمار توسط بیمه برای خرید دارو است، زیرا بیمه چیزی حدود ۶۰ درصد هزینه دارو را پرداخت و مابقی توسط خود بیمار پرداخت می‌شود که با توجه به قیمت دارو، بیمار در ماه باید چیزی حدود ۶۰۰ هزار تومان برای خرید داروهای موردنیاز خود هزینه کند.

یکی دیگر از مشکلات بیمارهای دیالیزی فرسوده بودن دستگاه‌های دیالیز در بیمارستان‌های ایران و گیلان است زیرا ساعت معمول کار دستگاه دیالیز چیزی حدود هفت الی ۲۵ هزار ساعت است که متأسفانه در گیلان دستگاه‌های دیالیز در حدود ۶۰ هزار ساعت کارکرده‌اند که این امر باعث می‌شود بیماران با مشکلات عدیده‌ای مواجه شوند.

برای بهبود وضع بیماران دیالیزی لازم است بخش خصوصی و وزارت بهداشت ورود و این دستگاه‌های فرسوده را نوسازی کنند که امیدواریم وعده وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای خرید ۵۰ دستگاه دیالیز در گیلان محقق شود.

انجمن حمایت از بیماران کلیوی

انجمن حمایت از بیماران کلیوی در گیلان در ۶۴ تاسیس و از سال ۷۲ بدون هیچ اعتباری از دولت شروع به فعالیت کرده است در حال حاضر از سه هزار نفر در گیلان بیمار دیالیزی وجود دارد که همگی تحت حمایت این انجمن هستند که هزار و ۶۰۰ نفر از این افراد پیوندی و هزار و ۴۰۰ نفر دیالیزی هستند که از هزار و ۶۰۰ نفر، سیصد نفر در نوبت پیوند کلیه هستند.

این انجمن با انجام کار های آموزشی و پیشگیری سعی براین دارد تا مردم را ازاین بیماری آگاه و علایم این بیماری را برای مردم آشنا کند، کار دیگر این انجمن تحت حمایت گرفتن این بیماران است تا این افراد با دغدغه کمتری به درمان بیماری خود بپردازند.

اکثراً بیماران دیالیزی در کشور و استان گیلان سرپرست خانواده بوده و با توجه به بیماری که دارند به‌سختی از بس هزینه زندگی خود را درمی‌آوردند، یکی از کارهای ارزشمند انجمن حمایت از بیماران کلیوی اهدای سبد کالا در هرماه به این بیماران است تا بتوانند بی‌دغدغه به درمان بیماری خود بپردازند.

۳ هزار بیمار کلیوی در گیلان شناسایی شد

دبیر انجمن خیرین حمایت از بیماران کلیوی گیلان با بیان اینکه در گیلان تاکنون سه هزار بیمار کلیوی شناسایی‌شده است اظهار کرد: یکی از کارهای انجمن شناسایی بیماران کلیوی از طریق تست قند خون است که تاکنون سه هزار نفر بیمار دیالیزی شناسایی و تحت حمایت این انجمن هستند.

هوشنگ رضوان پناه با اشاره به اینکه این انجمن از هیچ نهاد دولتی حمایت نمی‌شود گفت: این انجمن از شروع تأسیس خود به کمک خیرین حمایت‌شده و تاکنون از هیچ نهاد دولتی کمک نگرفته است.

وی با اذعان به اینکه این انجمن نمی‌تواند تمام هزینه بیماران تحت پوشش را پرداخت کند افزود: هر فردی که به انجمن مراجعه می‌کند دست خالی برنمی‌گردد و ماهانه چیزی حدود ۸۵ هزار تومان به بیماران یارانه می‌دهیم که با توجه به هزینه بالای دارو بسیار ناچیز است.

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی با تأکید بر فرسوده بودن دستگاه‌های دیالیز در استان گیلان تصریح کرد: در اکثر بیمارستان‌های استان گیلان دستگاه‌های و تخت برای بیمار وجود دارد ولی تعدادی از دستگاه‌های دیالیز در برخی بیمارستان‌ها با فرسودگی مواجه هستند که حتما باید نوسازی شود.

هوشنگ رضوان پناه با اشاره به اینکه امیدواریم با مساعدت دولت دستگاه‌های دیالیز در گیلان نوسازی و یا تعویض شوند بیان کرد: ساعت کار استاندارد دستگاه‌های دیالیز بین هفت الی ۲۵ هزار ساعت است که در گیلان اکثر دستگاه‌ها حدود ۴۰ الی ۶۰ هزار ساعت کارکرده و فرسوده شده‌اند که امیدواریم در سال جدید ۵۰ دستگاه دیالیز نو وارد استان گیلان شود.

وی با بیان اینکه با قراردادی که با بیمارستان رازی بسته‌شده است بیماران این انجمن فقط ۲۰ درصد هزینه آزمایش را پرداخت خواهند کرد گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف ما حمایت از بیمارانی است که عضو هیچ نهاد حمایتی نیستند به همین دلیل سعی شده است با قراردادی با بیمارستان رازی بسته‌شده است ۸۰ درصد هزینه آزمایشگاه توسط انجمن و خود آزمایشگاه پرداخت شود.

مراکز دیالیز در بیمارستان‌های گیلان مشکلات فراوانی دارند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود مراکز دیالیزی در بیمارستان‌های استان اظهار کرد: بیمارستان‌ها اکنون با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند و بدهکاری‌های فراوانی داشته و مدیران نتوانستند شرایط را به‌خوبی فراهم کنند.

منوچهر جمالی با بیان اینکه بنده عهده‌دار کارگروه تخصصی بیماران خاص هستم تصریح کرد: اکنون بیماران خاص قانون داریم و باید اعتبار خاصی برای این موضوع در نظر گرفته شود که اعتبارات در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و آن‌ها باید مبالغ را برای بیماران مختلف هزینه کنند.

وی با اشاره به وجود مراکز دیالیزی در بیمارستان‌های استان گفت: بیمارستان‌ها اکنون با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند و بدهکاری‌های فراوانی دارند و مدیران نتوانستند شرایط را به‌خوبی فراهم کنند.

باتوجه به شرایط سخت بیماران دیالیزی و وضعیت نامناسب مراکز ارائه خدمات دیالیز، فرسودگی و کمبود دستگاه‌های دیالیز در گیلان باید اعتبار ویژه‌ای برای رفع این مشکلات در نظر گرفته شود و وزارت بهداشت و درمان نیز در سطح کلان باید اعتبار ویژهای برای بخش دیالیزی در نظر بگیرد تا مشکلات این بیماران به حداقل برسد.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد