×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرتیتر خبرها

true
    امروز  یکشنبه - ۱۱ خرداد - ۱۳۹۹  
true
false

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از کشف بقایای شهر تاریخی کهنه گوراب در منطقه املش شمالی خبر داد و گفت: این بقایا در هنگام بررسی و گمانه زنی در محوطه باستانی کهنه گوراب کشف شد.

شهرود امیر انتخابی با اشاره به اینکه در زمان بررسی‌ها و گمانه‌زنی در محوطه باستانی کهنه گوراب بقایایی از شهر گمشده کهنه گوراب کشف شد، اظهار کرد: در متون دوران اسلامی از جمله سید ظهیرالدین مرعشی از منطقه کهنه گوراب به عنوان بخشی از شهر تاریخی تمیجان، در زمان حکومت منطقه‌ای آل کیا یاد شده است.

وی با بیان اینکه سیاحان زیادی از جمله رابینو و خودزکو که در دوره قاجار از گیلان بازدید کردند به اهمیت این شهر اشاره کرده اند، گفت: هیئت باستان‌شناسی مشغول به کار در این محوطه بر این باور هستند که به احتمال زیاد این محوطه قابل تطبیق با کهنه گوراب ذکر شده در متون تاریخی است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: این محوطه بسیار گسترده با مساحتی بیش از ۵۰ هکتار بوده و بخشی از آن در زیر خانه‌های روستاهای کهنه گوراب، لگموج، شکرپس، پیش بیجار و استاد کلایه قرار دارد و بخش دیگر آن نیز امروزه به دلیل وجود زمین‌های کشت برنج تخریب شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۵ گمانه برای آشکار شدن حریم این محوطه باستانی زده شده که همچنان به دلیل گستردگی محوطه، کاوش ها ادامه دارد، تصریح کرد: بر اساس اطلاعات به دست آمده از بررسی سطحی و گمانه‌های حاصل از فعالیت هیئت باستان‌شناسی کهنه گوراب، شواهد استقراری از دوران اوایل اسلامی قابل شناسایی است.

امیرانتخابی در ادامه با اشاره به اینکه این محوطه یکی از شاخص‌ترین محوطه‌های اسلامی شرق گیلان است، بیان کرد: وجود بقعه‌های مربوط به خاندان آل کیا، قبرستان‌ها، حمام‌ها، خانه‌ها و درختان قدیمی در اطراف این محوطه نشان دهنده اهمیت این محوطه است.

گفتنی است کهنه گوراب تحت عنوان محوطه لگموج A و B در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد