×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرتیتر خبرها

true
    امروز  شنبه - ۲۵ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

رای هیات تخصصی دیوان عدالت اداری مبنی ابطال مصوبات مربوط به مزد ۹۹، در صورت تائید نهایی در این دیوان، تغییر بزرگی به نفع حقوق کارگران خصوصا در تعیین دستمزد سال ۱۴۰۰ آنها رقم خواهد زد.

 

به گزارش خزرنگار، رای هیات تخصصی دیوان عدالت اداری مهر تائیدی بود بر حقانیت اعتراض نمایندگان کارگری به رویه تعیین حقوق کارگران در سال ۹۹ و نشان داد نمایندگان کارگران با تمام توان ماجرای حداقل مزد ۹۹ و اجحافی که به زعم آنها در حق اقشار حقوق بگیر در تعیین دستمزد امسال رفت را تا لغو نهایی این مصوبه و استیفای حقوق کارگران پیگیری می کنند.

این رای از آن جهت حائز اهمیت است که در صورت نهایی شدن پایه مزد ۹۹ را تغییر می دهد و بر دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ نیز تغییراتی ایجاد می کند که به صورت قابل توجهی به نفع کارگران است.

چه شد که کارگران شکایت به دیوان عدالت اداری بردند؟

ماجرای اعتراض نمایندگان کارگری به دستمزد ۹۹ که کار را به شکایت آنها به دیوان عدالت اداری کشاند به صورت خلاصه از این قرار است؛ در مذاکرات تعیین حقوق کارگران بین نمایندگان کارگران، نمایندگان کارفرمایان و دولت در ماه های ابتدای سال۹۹ ؛ نمایندگان کارگران تأکید داشتند که تعیین مزد باید با افزایش هزینه‌ها و رسیدن رقم سبد معیشت تناسب داشته باشد و هر رقمی که مبنای افزایش حقوق قرار می گیرد باید به پایه حقوق اضافه شود اما خواسته های آنها در این مذاکرات نادیده گرفته شد.

نمایندگان دولت و کارفرمایان در این جلسات به افزایش ۲۱درصدی حداقل حقوق کارگران رأی دادند، درحالی‌که به عقیده نمایندگان کارگران ، این افزایش بسیار ناچیز بود. وقتی مطالبات طرف کارگری به هیچ نحوی در مصوبه مزد۹۹ اعمال نشد، نمایندگان کارگری از امضای این مصوبه ‌خودداری کردند و شکایت به دیوان عدالت اداری بردند.

 مزد ۹۹ به نفع کارگران اصلاح می شود

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار درباره پیروزی به دست آمده برای کارگران به روزنامه همشهری گفته است: رأی هیات تخصصی دیوان عدالت اداری به همگان ثابت می‌کند که مطالبه طرف کارگری در ماجرای تعیین دستمزد بحق و قانونی است.

وی گفته است:  چنانچه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری هم نظر هیأت تخصصی را تأیید کرده و رأی ابطال مصوبات مزد۹۹ را صادر کند، باید مصوبه مزد۹۹ دوباره با اعمال‌نظر طرف کارگری اصلاح شود.

خدایی درباره تغییراتی که نفع کارگران در صورت لغو نهایی مصوبات مزد ۹۹ اتفاق می افتد، این چنین توضیح داده است: در این وضعیت فقط مصوبه مزد۹۹ باطل می‌شود و مذاکرات مزد ۱۴۰۰مثل قبل ادامه پیدا می‌کند، اما در ادامه تجدیدنظر در مصوبه مزد۹۹ باید مطابق با معیارهای قانون کار انجام شود که عملا مزد۱۴۰۰ را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛ چراکه هم افزایش دستمزد پایه‌۹۹ روی دستمزد۱۴۰۰ اثرگذار است و هم بازگشت روال تعیین مزد به ریل قانونی و لزوم توجه به هزینه معیشت در تعیین دستمزد باعث می‌شود مزد سال آینده با توجه بیشتر به رقم سبد معیشت تعیین شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد