×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرتیتر خبرها

true
    امروز  سه شنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۲  
true
false

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، گفت: فراخوان سی و پنجمین جشنواره تئاتر استانی گیلان با اهداف تقویت ظرفیت های مردمی در عرصه هنرهای نمایشی، رشد و توسعه تئاتر با توجه به پیشینه هنر نمایش در استان، ارتقاء تولیدات سالانه هنرمندان تئاتر استان، توانمندسازی گروه‌های نمایشی در عرصه تولید نمایش صحنه‌ای منتشر شد.

به گزارش خزرنگار ؛ عبدالرضا علی‌پناه با اعلام این خبر، گفت: تئاتر هنری برآمده از دل آیین و رسوم و باورهای اجتماع است و آیینه‌ای که این شیوه زندگی را در جلوی چشمان مردمان بگذارد و خردشان را به تفکر وا دارد.

وی افزود: هنرمندان تئاتر استان در طی سال‌ها تلاش می‌کنند تا این آیینه همواره درخشان بماند پس بر متولیان امر واجب است تا از نتیجه تلاش‌ها تقدیر به عمل‌آورند و بوته‌ای بسازند برای محک تجربه، به این سبب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با همکاری انجمن هنرهای نمایشی گیلان به‌منظور رشد و گسترش و ساماندهی هنر تئاتر، سی و پنجمین جشنواره تئاتر استانی گیلان را در آبان‌ماه ۱۴۰۲ با اهداف تقویت ظرفیت‌های مردمی در عرصه هنرهای نمایشی، رشد و توسعه تئاتر باتوجه‌به پیشینه هنرنمایش در استان، ارتقاء تولیدات سالانهٔ هنرمندان تئاتر استان، توانمندسازی گروه‌های نمایشی در عرصه تولید نمایش صحنه‌ای برگزار می‌ کند.

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، بیان کرد: انتخاب موضوع آزاد است و آثار با محورهای ایجاد امید و نشاط اجتماعی، ارتقاء و تحکیم نهاد خانواده و جمعیت، همگرایی ملی با نگاه به آیین‌ها و باورهای بومی، بسط و گسترش ارزش‌های اسلامی و ایرانی (عفاف و حجاب، و…) و موضوعات مرتبط با شعار سال ۱۴۰۲ در اولویت قرار خواهند گرفت.

علی‌پناه افزود: سی و پنجمین جشنواره تئاتر استانی ” گیلان در دو بخش: ۱. مسابقه نمایش‌های صحنه ای ۲. بخش کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌شود.

فراخوان سی و پنجمین جشنواره تئاتر استانی گیلان به شرح ذیل است:

آثار بخش رقابتی جشنواره تئاتر استانی صرفاً مختص آثار نمایشی تولید شده هنرمندان استان که اجرای عمومی آنها به انجام رسیده، خواهد بود؛ لذا گروه‌هایی می‌توانند در جشنواره استانی حضور داشته باشند که در فاصله زمانی اتمام سی و چهارمین جشنواره تئاتر استانی در آذرماه ۱۴۰۱ تا ۲۰ مهرماه ۱۴۰۲، اثر آن‌ها حداقل ۵ نوبت به اجرای عمومی رسیده باشد.

 * تنها ملاک تأیید اجرای عمومی آثار نمایشی جهت شرکت در جشنواره تئاتر استانی و نیز حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر؛ درج اطلاعات آثار نمایشی در بازه زمانی اجرا در درگاه جامع سایت ایران تئاتر با ذکر تاریخ اجرای عمومی اثر است.

 * اولویت پذیرش آثار توسط هیأت انتخاب جشنواره با نمایش‌هایی است که باتوجه‌به موضوعات و مسائل منطقه و استان با چشم‌انداز جهانی و بهره‌گیری از شیوه‌ها، شگردها، جریانات روز تئاتر جهان تولید شده باشد.

 * آثار بخش رقابتی صرفاً اختصاص به آثار و نمایشنامه‌های ایرانی دارد، اما حضور گونه‌های مختلف نمایشی از جمله: عروسکی، فیزیکال، آیینی سنتی و… بلامانع است.

 * ارائه مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر برای شرکت در جشنواره تئاتر استانی سال ۱۴۰۲ از سوی کارگردان و گروه متقاضی، به دبیرخانه جشنواره استان الزامی است. حفظ حقوق معنوی نویسنده یا مترجم در اقلام تبلیغاتی نمایش‌ها الزامی است.

 * متون اقتباسی منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر، نوع اقتباس و با اخذ مجوز از نویسنده، مترجم یا ناشر به صورتی که حقوق صاحب اثر حفظ شود، می¬توانند در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند. در صورت رعایت‌نشدن این مهم، مسئولیت هر گونه عدم شفاف‌سازی در درجه اول متوجه نویسنده و کارگردان و سپس هیأت انتخاب و دبیرخانه جشنواره استان خواهد بود و حتی در صورت انتخاب اثر برای حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، ستاد جشنواره فجر می¬تواند اثر را در هر مرحله‌ای حذف نماید.

 * تمامی گروه‌های نمایشی متقاضی، ضروری است فرم درخواست شرکت در جشنواره (فرم شماره ۱) را در درگاه استانی تکمیل نمایند و چهار نسخه از فیلم اثر را به دبیرخانه جشنواره تحویل نمایند.

 * هیئت انتخاب می‌توانند آثار متقاضیان شرکت در جشنواره را به‌صورت اجرای صحنه‌ای (زنده) و فیلم اثر بررسی نمایند.

بخش کارگاه‌های آموزشی:

 *در حاشیه جشنواره و به سبب رشد استعدادهای استان کارگاه‌های تخصصی با حضور اساتید کشوری برگزار خواهد شد که زمان و مکان برگزاری کارگاه‌ها اعلام خواهد شد.

 * مدارک لازم:

 * تکمیل فرم تقاضای حضور جشنواره در پرتال

 * آپلود مجوز کتبی نویسنده در پرتال

 * آپلود نمایشنامه در پرتال

 * آپلود عکس پرسنلی کارگردان در پرتال

 *گاه‌شمار جشنواره:

* آخرین‌مهلت ثبت‌نام تا تاریخ ۲۰ مهرماه ۱۴۰۲

 * بازبینی از تاریخ ۲۰ تا ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲

 * برگزاری جشنواره در نیمه اول آبان‌ماه ۱۴۰۲

 * نحوه برگزاری جشنواره و تاریخ دقیق آن اعلام خواهد شد.

 * هرگونه تغییر در برگزاری جشنواره با نظر شورای سیاست‌گذاری جشنواره به اطلاع عموم خواهد رسید.

 علاقه‌مندان برای شرکت در ” سی و پنجمین جشنواره تئاتر استانی ” گیلان می‌توانند آثار خود را تا تاریخ ۲۰ مهرماه ۱۴۰۲ در پرتال ایران تئاتر ارسال نموده و اقدام به تکمیل فرم تقاضای حضور در جشنواره، آپلود مجوز کتبی نویسنده، آپلود نمایشنامه، آپلود عکس پرسنلی کارگردان در پرتال ایران تئاتر نمایند.

 گفتنی است بازبینی آثار از تاریخ ۲۰ تا ۲۵ مهرماه ۱۴۰۲ صورت خواهد گرفت و زمان برگزاری جشنواره در نیمه اول آبان‌ماه ۱۴۰۲ است.

 لازم به ذکر است نحوه برگزاری جشنواره و تاریخ دقیق آن و هرگونه تغییر در برگزاری جشنواره با نظر شورای سیاست‌گذاری جشنواره به اطلاع عموم خواهد رسید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد