×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرتیتر خبرها

true
    امروز  یکشنبه - ۲۴ تیر - ۱۴۰۳  
true
false

امروز را غنیمت شماریم و یاریگر هم باشیم تا در آتیه ای که دور نیست شاهد به بارنشستن نهال پیوند خورده کتاب و رسانه باشیم.

به قلم حدیثه فلاح کریمی

گسترش فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی در جامعه ضرورتی غیرقابل انکار است ، چرا که بی تردید، کتاب دیرینه‌ترین رسانه برای تعالی بخشی به جریان علم و ادب آموزی و نیز ریشه ای مستحکم بر درخت دانایی محسوب می شود.

امروز با توسعه شبکه ارتباطات مجازی و نیز روزآمدی رسانه های خبری ، توجه به امر مطالعه که خود کنکاش ذهنی و تفکر را به دنبال دارد ؛ کمی مغفول واقع شده و تولیدات محتوایی بی فایده یا با نگاهی خوش بینانه تر ، کم فایده منتشر در شبکه های مجازی جایگزین کتاب بعنوان قدرت متعالی تامل و تعقل شده است.

ابزار انگاری رسانه و شبکه های مجازی در معرفی کتاب به مثابه عامل محرک برای سوق دادن لایه های مختلف جامعه بسوی مطالعه آنچنان حایز اهمیت است که تشکیل اتاق فکر و حتی کارگروه ، پاسخگوی نیازمندی های این بخش نیست.

نیاز امروز جامعه نه هیجان کاذب و شخصیت های بزرگنمایی شده فضای مجازی ، بلکه اسطوره های واقعی تفکر ، اخلاق ،  ادب و شجاعت است که نویسنده به قلم توانای خود با اعجاز کلمات و بهره گیری از عناصر فرهنگ و ادب پارسی آن را به رشته تحریر درآورده باشد.

کتاب به عنوان مولفه ای کارآمد در بهینه سازی فضای فرهنگی جامعه و نیز جریان الگوساز برای آحاد جامعه باید چنان تعالی و توسعه یابد که در همه تصمیم سازی و تصمیم گیری ها بعنوان پیوست فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.

حال باید بررسی نمود تا دریافت گیلان بعنوان استانی شاخص در بهره مندی از رسانه چه میزان در اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی موفق عمل نموده و اصلا کدام یک از دو عنصر رسانه و کتاب که به حق دو بال بر پیکره فرهنگ و ادب هستند ، یاریگر هم برای معرفی و ترویج بوده و هستند.

دیرینگی و دیرپایی فرهنگ کتاب و کتابخوانی در گیلان و نیز سابقه پر طمطراق روزنامه نگاری در این استان ، آنچنان موجب فخر مردمان این دیار است که حفظ ، پایدار و پیوند این دو را به وظیفه ای خطیر برای اهل نگارش چه در کالبد کتاب و چه در قالب خبر بدل کرده است.

شاید لازم است جدی تر به تقدس کتاب و کتابت و وجه تشابه ارزشی “نگاشتن و نگاشته” که خداوند کریم در قرآن کریم به آن تقدس یاد کرده ، اشاره کرد.

امروز نیازمند نگاهی جامع و فرابخشی در امر پیوند و پیوستگی رسانه و کتاب هستیم که در مسیر تحقق این آرمان نه تنها نویسنده و خواننده و انتشار دهنده ، بلکه همه افراد جامعه بازیگران این صحنه قلمداد می شوند.

نسل امروز نسل پژوهیدن و مطالبه گریست ، اصحاب قلم چه در کسوت نویسنده و چه در کسوت خبرنگار بعنوان صاحبان و راهگشایان اندیشه ، مکلف به تنویر افکار نسل امروز و فردایند که در این گذر باید دستی بر زانو بگذارند و قدمی محکم در مسیر پیوستگی کتاب و رسانه بردارند.

شاید فردا و فرداها دیگر زمانی برای دست در دست هم نهادن بانیان قلم و رسانه نباشد، امروز را غنیمت شماریم و یاریگر هم باشیم تا در آتیه ای که دور نیست شاهد به بارنشستن نهال پیوند خورده کتاب و رسانه باشیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد