×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرتیتر خبرها

true
    امروز  یکشنبه - ۱۱ خرداد - ۱۳۹۹  
true
false

خزر در سالهای ۱۳۷۶ به مدت ۲۵ سال شاهد یک عقب نشینی بود ” پیش از آن هم چنین شرایطی را تجربه کرده بود” و ممکن است این عقب نشینی به صورت چرخه ادامه داشته باشد و با برداشت زیاد آب ازآن مشخص نیست چه بر سر این دریاچه خواهد آمد.

خزرنگار/ رئیس دولت دوازدهم ۱۵ آذر ماه در سفر به استان زادگاهش سمنان در خصوص انتقال آب دریای خزر به کویر سمنان مطالبی عنوان و حمایت دولت را مطرح کرد.

بلافاصله واکنش ها به این طرح که از دوره مرحوم هاشمی رفسنجانی مطرح بود در فضای مجازی و نشریات گسترده شد. کاربران فضای مجازی به خصوص دوستداران محیط زیست و مردم شمال ایران و یکی از نماینده های استان مازندران در این خصوص انتقادها و مخالفت هایشان را با صراحت عنوان کردند که جای تقدیر دارد.

آقای روحانی به درستی می داند که خزر، خلیج همیشه فارس نیست که به آبهای آزاد راه داشته باشد و مانند یک کاسه بزرگ است هر وقت با کمبود آب مواجه شدیم از آن در حجم بالا برداشت کنیم . در این صورت بی تردید سرنوشت دریاچه ارومیه برای این بزرگترین دریاچه جهان هم تکرار می شود
حالا اینکه با برداشت ایران از این دریاچه در حجم آبادانی کویر سمنان کشورهای همسایه چه اقدام های مشابهی خواهند داشت و یا سازمان های جهانی به خصوص در حوزه محیط زیست چه واکنشی نشان می دهند، بماند.!.

اینکه با برداشت های بی رویه و غیر کارشناسی خزر دچار کم آبی و مشکلات ناشی از آن باشد یک سوی مساله است و موضوع مهم تر از آن به هم خوردن سریع شرایط زیست محیطی ، نابودی بخش عمده ای از جنگل های شمال و تغییرات آب و هوایی در خطه شمال را به دنبال خواهد داشت.

این دیدگاه را جمعی از کارشناس های آبخیزداری ،محیط زیست و جغرافی دانها به صراحت اعلام کرده اند. به همین جهت شایسته است مسئولان کشور قبل از عنوان یک موضوع با این اهمیت بالا و پر هزینه، روی آن مطالعات بیشتری کنند، ضمن آنکه اجرای این طرح با شرایط بودجه ای کشور و مشکلات شدید اقتصادی مردم اساسا نشدنی است.

خزر در سالهای ۱۳۷۶ به مدت ۲۵ سال شاهد یک عقب نشینی بود ” پیش از آن هم چنین شرایطی را تجربه کرده بود” و ممکن است این عقب نشینی به صورت چرخه ادامه داشته باشد و با برداشت زیاد آب ازآن مشخص نیست چه بر سر این دریاچه خواهد آمد.

نگارنده اواخر دهه ۱۳۷۰ با تالیف کتابی با عنوان ” خزر باز هم پیشروی می کند” نسبت به نوسان آب این دریا هشدار داد و اکنون هم هشدار داده می شود که طرح فوق حتی اگر قابل اجرا هم باشد، عالمانه ، توجیه پذیر نبوده و ضد محیط زیست و تغییرات اقلیمی در شمال ایران خواهد بود. در عین حال شایسته است که مدیران اجرایی در شمال ایران ، مسئولان محیط زیست و نمایندگان سه استان شمالی هم نظرشان را بدون ملاحظات سیاسی و جناحی عنوان کنند.

یادداشت از: مجید محمدپور- شبکه خبری گیلان۲۴

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد