×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرتیتر خبرها

true
    امروز  سه شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۳  
true
false

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد: افزون بر یکهزار و ۲۰۰ تن بذر استاندارد و گواهی شده برنج در بین شالیکاران استان توزیع شد.

به گزارش خزرنگار ؛ صالح محمدی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: توزیع بذرهای استاندارد و گواهی شده و مادری برنج در ارقام هاشمی، آنام، گیلانه، خزر، رش و شیرودی، گیلار و کیان از بهمن ماه سال گذشته بین کشاورزان گیلان آغاز شد و با استقبال کشاورزان اکنون کار به پایان رسیده است.

وی عنوان کرد: هر کیلو بذرگواهی شده رقم هاشمی ۴۸۰ هزار ریال، آنام ۴۲۰، گیلانه ۴۰۰، خزر ۳۸۰، رش ۳۵۰ و رقم شیرودی ۲۸۰ هزار ریال در مراکز خدمات کشاورزی گیلان به شالیکاران فروخته شد.

وی با بیان اینکه بذر استاندارد، اصلاح و گواهی شده از ۹۸ درصد خلوص فیزیکی برخوردارست، افزود: خلوص و یکنواختی بذر، عاری بودن از هرگونه آفت و امراض در کنار مدیریت مطلوب زراعی، همچنین امکان افزایش حدود پنج تا ۱۰ درصدی شلتوک در حدود ۳۵ هزار هکتار اراضی شالیزاری از ویژگی‌های بذر گواهی شده برنج است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: میزان بذر خودمصرفی کشاورزان بالای ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار است اما استفاده از بذراصلاح شده برای هر هکتار حداکثر ۶۰ کیلوگرم بوده چنانکه توصیه های کارشناسی هم مصرف ۵۰ کیلوگرم بذر برای هر هکتار می باشد.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری رتبه نخست کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است.

بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد