×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرتیتر خبرها

true
    امروز  سه شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۳  
true
false

عملکرد خوب گیلان به ویژه مجموعه استانداری در موضوع پسماند به گونه ای پیش رفت که در جلسه اخیر رئیس جمهوری با استانداران شمال کشور، این دستاورد مورد توجه و ابراز رضایت آیت الله رییسی قرار گرفت.
همگان گیلان را به طبیعت سرسبز، آب و هوای دل انگیز ، جنگل‌های هیرکانی و منظره ای چشم نواز می‌شناسند؛ طبیعتی که توأم با مهمان نوازی به سبک گیلانی ،خاطره ای خوش برای گردشگران را رقم می‌زند.
گیلانی که از دیرباز به زیبایی و مهربانی بی دریغ شهرت داشت، اما به علت کوتاهی چهار دهه‌ای در بخش پسماند و تولد فرزند ناخواسته آن یعنی ابر چالش زباله سراوان ، به  نقطه تاریکی در استان و حتی کشور تبدیل شد، تا جایی که هیات دولت و شخص رئیس جمهور به استاندار گیلان تکلیف کرد تا نسبت به ساماندهی آن اقدام کند و دکتر عباسی استاندار گیلان در اولین گام در اقدامی جهادی ، نخستین نشست مدیریت پسماند استان را در فضای آلوده و پر تنش سایت زباله سراوان تشکیل داد تا مدیران استانی را به اهمیت این موضوع مهم و حیاتی آشنا کند.
زباله سراوان رشت که حاصل ۴۰ سال بی تدبیری، کوتاهی‌ها و سهل انگاری‌های مدیریتی به یک کوه ۹۰ الی ۱۱۰ متری درآمده بود و روزانه ۲۰ لیتر در ثانیه شیرابه روانه رودخانه و سفره‌های آب زیر زمینی می‌کرد، امروز حال و روز خوبی را پشت سر می گذارد و بر اساس گفته مسئولان، عملیات بهسازی این مجموعه هم اکنون به ۷۵ درصد رسیده است.
عملکرد خوب گیلان به ویژه مجموعه استانداری در موضوع پسماند به گونه ای پیش رفت که در جلسه اخیر رئیس جمهوری با استانداران شمال کشور، روند اجرای این پروژه مورد رضایت آیت الله رییسی قرار گرفت و از اتمام این پروژه مهم و حساس گیلان تا پایان سال خبر داد.
آن طور که عملکردها نشان می دهد؛ حل معضل پسماند سراوان رشت با روی کار آمدن دولت سیزدهم و همچنین دغدغه مندی شخص استاندار گیلان ، از حالت نمایشی به ادبیات جهادی و میدانی تبدیل شد تا جایی که در سفر استانی حجت الاسلام رئیسی به گیلان، به عنوان یکی از مهم‌ترین مصوبات سفر تبدیل شد و اعتبارات خوبی هم در این بخش اختصاص یافت ،ضمن آنکه رئیس جمهور در جلسه اخیر هم نسبت به تامین اعتبار این پروژه برای اتمام کار تاکید ویژه کرد.
پروژه بهسازی پسماند سراوان رشت در حالی پیشرفت ۷۵ درصدی را پشت سر می گذارد که مدیریت شهری و پارلمان شهری در دو سال اول شروع به کارشان با درگیری ها و کشمکش های فراوان مواجه بود تا اینکه «رحیم شوقی» از سوی شورای ششم بعنوان شهردار رشت انتخاب شد که با انتخاب این شهردار جوان و همچنین توجه ویژه مجموعه استانداری مبنی بر ساماندهی و بهسازی زباله سراوان، این پروژه وارد فاز عملیاتی شد و حالا در کمتر از یک سال به پیشرفت ۷۵ درصدی رسیده و تحسین رئیس جمهور را برانگخته است.
تعیین تکلیف پروژه زباله سوز رشت تا دو هفته آینده
اسدالله عباسی استاندار گیلان با اشاره به نشست اخیر استانداران شمال کشور با رییس جمهوری، اظهار کرد: نگاه دولت سیزدهم به ویژه شخص رییس جمهور نسبت به مساله پسماند گیلان ویژه است.
وی با تاکید بر لزوم توجه به موضوع پسماند در گیلان افزود: ساماندهی زباله سراوان از مطالبات جدی دولت در گیلان بوده که خوشبختانه تاکنون اقدامات مثبتی در این بخش صورت گرفته است.
استاندار گیلان با بیان اینکه زباله سراوان رشت شرایط بسیار زننده‌ای داشت، گفت: حل مساله پسماند سراوان از ابتدای ورودم به گیلان به عنوان نماینده عالی دولت در استان در دستور کار قرار گرفت.
عباسی با اشاره به انعقاد قرارداد زباله سوز رشت بیان کرد: در این قرارداد ۹.۲ میلیارد یورو اعتبار برای اجرای این پروژه از سوی دولت پرداخت شده بود و بخشی را هم پیمانکار بخش خصوصی قرار بود پرداخت کند و نیروگاه زباله سوز را راه اندازی کند.
وی با بیان اینکه اجرای پروژه زباله سوز ۸ سال متوقف شده بود، افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده اشکال و کم کاری در اجرای پروژه زباله سوز رشت از سوی پیمانکار پروژه است.
استاندار گیلان از تعیین تکلیف پروژه زباله سوز رشت خبر داد و اضافه کرد: با دستور رییس جمهور پروژه زباله سوز رشت تا دو هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود.

عباسی با بیان اینکه پیشرفت ۷۵ درصدی پروژه بهسازی سراوان رضایت بخش است، گفت: با تلاش‌هایی که صورت گرفته این پروژه تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

توجه ویژه استاندار گیلان به مسئله پسماند
«رحیم شوقی» شهردار رشت در گفتگو با خبرنگار کاسپین، اظهار کرد: پروژه بهسازی پسماند سراوان رشت با پیگیری های مستمر استانداری گیلان و در راس آن دکتر عباسی استاندار محترم گیلان به نتیجه ختم شده است.
وی با اشاره به تقدیر رئیس جمهوری از روند اجرای پروژه پسماند سراوان، افزود: خوشبختانه به همت دولت سیزدهم و همراهی اعضای شورای شهر ، پروژه ملی پسماند سراوان رشت در مسیر پایانی ساماندهی قرار گرفت.
شهردار رشت با اشاره به شائبه های فساد در قرارداد زباله سوز این شهر، بیان کرد: بر اساس دستورات رئیس جمهور و استاندار گیلان این مسئله به صورت جدی در دست بررسی قرار گرفته که در صورت مشاهده اهمال کاری و تخلف، قطعا برخورد قانونی می شود.

پرونده بهسازی و ساماندهی زباله سراوان رشت در حالی تا پایان سال بسته می شود که ساماندهی پسماند به مجموعه مدیریت شهری باز می گردد و در واقع تکلیف و وظیفه ذاتی شهرداری و پارلمان شهری است که نسبت به رفع معضل پسماند چاره اندیشی و اقدام کند، اما مجموعه استانداری به ریاست آقای دکتر عباسی استاندار جهادی گیلان، این پروژه در مسیر اجرا قرار گرفت و اکنون در پایان راه قرار دارد، پروژه ای که زمانی به کوه ۱۱۰ متری زباله و بعنوان ابرچالش استان قلمداد می شد.

منبع: آژانس خبری کاسپین 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد