×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرتیتر خبرها

true
    امروز  سه شنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۲  
true
false

برخی پس از اطلاع از اظهارات روزگذشته میرسلیم به یاد پرونده پسر او افتادند. پرونده «مهدی میرسلیم» بدون سرو صدا رسیدگی شد و پدرش اصرار بر گول‌خوردن پسر داشت؛ اما برای مهدی‏‌های دیگر طلب اعدام دارد. روایت پدر از آنچه مهدی کرد جالب است.

به گزارش خزرنگار و به به نقل از آرمان ملی، این روزها تصمیمات قوه‌قضائیه مبنی بر صدور حکم اعدام تعدادی از بازداشتی‏‌های اعتراضات اخیر سبب واکنش‌هایی در جامعه شده است. از سوی دیگر ذکر اتهام محاربه محل چالش میان علماست. با این همه قوه‌قضائیه احکامی را صادر کرده که اجرا می‏‌شود وغیرقابل کتمان نیست. اما موضوعی که دیروز سبب انتقادات زیادی شد به اظهارات مصطفی میرسلیم، نماینده تهران و عضو موتلفه مربوط است.

در حالی‌ که بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان تاکید بر تعویق اجرای حکم اعدام دارند، او که چند ماه پیش با چهره گرفته و پریشان از بازداشت پسرش به جرم ارتباط با منافقان صحبت می‏‌کرد، دیروز در پاسخ به اظهارات برخی مبنی بر فاصله کوتاه دستگیری تا اعدام عاملان ناآرامی‏‌ها تصریح کرد: «خیر به این صورت نیست. به‌نظر بنده فاصله بین دستگیری عوامل ناآرامی‏‌ها تا اعدام آنها بسیار زیاد است و باید در فاصله ۵ یا ۱۰ روز بعد از دستگیری اعدام شوند، منتها قوه‌قضائیه روال خودش را دارد»

این اظهارات با واکنش‌های مواجه شد چنانکه یکی از سایت‌ها خطاب به میرسلیم نوشت: «نیمه‏‌های آبان بود که خبر آمد ۲۲۷ نفر از نمایندگان در بیانیه‏‌ای، با محارب خواندن معترضان در ایران، از قوه‌قضائیه خواستند حکم قصاص (اعدام) را در مورد آنان اجرا کند. ساعتی بعد، خبر تکذیب شد. امروز هم سخنان عجیب آقای میرسلیم را می‏‌شنویم. اظهارات ناپخته این چنینی، دست‏‌آویزی برای جریان‏‌های ایران‏‌ستیز در خارج از ایران است تا زمینه‏‌ افزایش تحریم، محاصره اقتصادی برای کشور را فراهم کنند و به‌عبارتی تخصص‏‌شان در پرونده‏‌سازی است. لازم است تبعات بین‏‌المللی اظهارات این چنینی برای امثال میرسلیم تبیین و تشریح شود.»

ظلم به پسر میرسلیم ؟

از سوی دیگر برخی پس از اطلاع از اظهارات روزگذشته میرسلیم به یاد پرونده پسر او افتادند. پرونده «مهدی میرسلیم» بدون سرو صدا رسیدگی شد و پدرش اصرار بر گول‌خوردن پسر داشت؛ اما برای مهدی‏‌های دیگر طلب اعدام دارد. روایت پدر از آنچه مهدی کرد جالب است: «منافقان با شناسایی و سوءاستفاده از نقطه ضعف مهدی او را شکار کرده و به دام انداخته و سعی کردند از او اطلاعاتی به‏‌دست بیاورند که البته چون او فاقد هرگونه اطلاعات طبقه‌بندی شده بوده، موفقیتی جز به‌دام انداختن او به‌دست نیاوردند. فرزندم بسیار عاطفی و ساده‌لوح و سست ‏‌اراده است؛ این ضعف موجب ناتوانی در تامین وضعیت معیشتی او شده و منافقان نیز با استفاده از همین موارد توانستند او را جذب کنند و به انحراف بکشانند و مأموران امنیتی نیز گمان کرده بودند که او عنصر اثرگذاری است.» آیا مهدی به صرف ادعای پدر مبنی بر ساده ‌لوح بودن لایق ترحم و دیگرانی که آقای میرسلیم از وضعیت آنها بی‏‌خبر است، لایق اعدام هستند؟ میرسلیم پس از زندانی شدن پسرش در نامه به رئیس قوه قضائیه نوشت: «برایم محرز شد که از طرف هم‏‌بندی‏‌هایش ظلمی رخ داده، در نامه‏‌ای از رئیس قوه قضائیه سوال کردم که آیا منظور از ۵ سال حبس، زندان توأم با تحقیر و توهین و اخاذی است؟ ایشان هم بزرگواری کردند و جواب دادند.» اما اکنون میرسلیم باید پاسخ دهد که آیا اظهارات او درباره اعدام زودهنگام بازداشتی‏‌ها کمتر از توهین و تحقیر به پسرش بوده؟ اظهارات میرسلیم آن اندازه ناپخته بود که «فرارو» نوشت: «گویا میرسلیم فراموش کرده یک سوزن به خود بزند و یک جوال‏‌دوز به دیگران! انگار او چنان غرق در فضای ناآرامی‏‌ها کشور شده که سریع‏‌تر از هر دادرسی قانونی خواهان اعدام دیگران است، اما فرزند خودش تنها گول خورده؛ همین منافقان گول‏‌اش زده‏‌اند! میرسلیم خطاب به فرزنداش گفته بود از دیدگاه من، زندان، مجازات مناسبی برای فردی با این شرایط ضعیف نیست، اما ظاهرا برای فرزند دیگران ماجرا ۱۸۰ درجه متفاوت است!

میرسلیم به فکر اشتغالزایی باشد

از سوی دیگر باید توجه داشت افرادی مانند فرمانده سپاه صاحب‏‌الزمان(عج) اصفهان معتقد هستند: «اکثر افراد حاضر در اغتشاشات فرزندان خانواده‏‌های دارای آسیب‏‌های اجتماعی هستند» بنابراین اولویت نخست رفع مشکلات آنهاست. میرسلیم که برای دستگیرشدگان حکم اعدام صادر می‏‌کند، آیا توان اشتغالزایی و یا کمک‏‌های دیگر به این طبقه جامعه را ندارد. میرسلیم را باید اول مشاغل نامید چرا که علاوه بر نمایندگی مجلس، ناظر عالی طرح موتور ملی دیزل سواری، عضو هیات‏‌مدیره شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران‌خودرو، عضو هیات‏‌مدیره شرکت دسا، مهندس موتور آدرینا راد نیرو، توسعه فناوری قوای محرکه سنگین، رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه و عضو هیات عالی تظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

البته باید در نظر داشت دیوان محاسبات به استناد روزنامه رسمی کشور، عضویت میرسلیم را در هیات‏‌مدیره ۵ شرکت خودرویی رد کرد، اما با مرور اخبار نمی‏‌توان عدم حضور او را تایید کرد به‌عنوان نمونه در سایت گسترش سرمایه‏‌گذاری ایران خودرو آمده است: «طی حکمی، آقای مصطفی میرسلیم به‌عنوان عضو غیر موظف هیات‏‌مدیره شرکت تحقیق طراحی و تولید موتور ایران خودرو منصوب شد» یا «ایرنا» در سال ۹۶ نوشت: «مصطفی میرسلیم، رئیس هیات‏‌مدیره شرکت تحقیقات موتور ایران (ایپکو) گفت: هنوز خودرویی ملی که به‌طور کامل در داخل کشور طراحی شده باشد، نداریم.».. به‌هر حال او قدرت اشتغالزایی در این شرکت‌ها و نهادهای نزدیک به خود را دارد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد