×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرتیتر خبرها

true
    امروز  جمعه - ۱۵ فروردین - ۱۳۹۹  
true
false

کم کم دامنه فاجعه و تخریب محیط زیستی این سایت به گیلانی ها هم رسیده است. در حال حاضر فقط خانواده های ساکن در روستاهای اطراف سراوان نیستند که با این معضل مواجهند بلکه به دلیل سرازیر شدن شیرابه ها به آب های زیر زمینی، رودخانه ها هم با آلودگی دست و پنجه نرم می کنند؛ رودخانه هایی که به تالاب انزلی، بزرگ ترین تالاب کشور می ریزند.

پس از بروز فاجعه در این سایت، از همان سال ها تاکنون چندین شهردار در خصوص رفع مشکل وعده های زیادی دادند. مسئولان دستگاه های اجرایی ذی ربط نیز بارها خبر افتتاح طرح های مربوط به راه اندازی نیروگاه زباله سوز، تصفیه خانه شیرابه سراوان و وعده های دیگری از این دست را دادند، اما در این میان فقط مردم شاهد رشد کوه زباله در کنار کوه وعده ها هستند. مشکل فقط مربوط به این سایت نمی شود، زیرا سایت های دیگری در گیلان و حتی مازندران نیز وجود دارند که با همین مشکل دست و پنجه نرم می کنند. در هر حال شرایط در سراوان بسیار بحرانی تر است. اکنون این نقطه از شمال کشور نماد به بن بست رسیدن مدیریت پساند شده است.

– کوه ۸۰ متری زباله بر اساس آمارها روزانه ۷۰۰ تن زباله در این مکان ریخته می شود. اکنون ارتفاع کوه زباله به ۸۰ متر رسیده و هر تن زباله ۵۰۰ لیتر شیرابه تولید می کند. روزانه ۳۵۰ هزار لیتر شیرابه که معادل ۲۳۰ هزار لیتر آب معدنی است در این سایت تولید می شود.

– سرعت تولید زباله بالاتر از برنامه های مدیریتی موضوع مدیریت پسماند سراوان به حال خود رها نشده است بلکه شرایط به گونه ای است که مدیران ذی ربط شهرستان و استان نمی توانند از سرعت تولید و تجمیع زباله پیشی بگیرند. روزانه شاهد ورود مسئولان به این موضوع هستیم، اما تاکنون راهکاری اساسی برای آن در نظر گرفته نشده است.

– نبود اعتبار لازم شهردار رشت گفت: بیش از ۳۸ میلیارد تومان اعتبار برای آن اختصاص داده شده، اما هزینه احداث نیروگاه زباله سوز در مجموع ۵۰۰ میلیارد تومان است. «ناصر حاج محمدی» در گفت وگوی خود با رسانه ها بیان کرد: تامین اعتبار برای احداث نیروگاه زباله سوز از وظایف دولت است. طبق صحبت های شهردار رشت در صورت عمل به وعده ها ۳ سال طول می کشد تا ما شاهد استقرار دستگاه های زباله سوز باشیم.

حاج محمدی با توجه به اقدامات مناسب انجام شده در زمینه کارخانه کود آلی شهرداری رشت اظهار کرد: در کارخانه کود آلی، ۲ سوله ۶ هزار متری در دست ساخت با پیشرفت ۳۰ درصدی داریم. این مسئول هزینه ساخت ۲ سوله یاد شده را ۱۴ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این مبلغ ۵ میلیارد و ۵۰۰ تومان از سوی دولت تامین شده است و بقیه نیز باید توسط شهرداری رشت تامین و پرداخت شود.

– بی خطر شدن زباله های بیمارستانی پیش از دپو شهردار با اشاره به برخی زباله های بیمارستانی در سراوان، از بی خطر شدن این زباله ها پیش از دپو در منطقه خبر داد و گفت: طبق قانون، بیمارستان ها مکلفند نسبت به امحای زباله های بیمارستانی اقدام کنند و کمک شهرداری در جمع آوری این زباله ها هرگز دلیلی بر انجام ندادن وظایف قانونی آنان نیست. حاج محمدی بیان کرد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان موظف به قرار دادن دستگاه زباله سوز در همه بیمارستان هاست. وی ۶۸۰ کامیون به منظور عملیات خاک برداری برای احداث پروژه تصفیه خانه در سراوان از سوی شهرداری رشت را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در حال حاضر شهرداری یکسری از پروژه های عمرانی خود را تعطیل کرده است تا به کمک حوزه عمرانی و معاونت خدمات شهری اقدامات خود را در سراوان سرعت ببخشد.

– احتمال رانش مجدد زباله شهردار به رانش زباله در محل دفن زباله سراوان اشاره کرد و گفت: در جریان رانشی که قبلا اتفاق افتاد، هستیم و پیش بینی می کنیم که یک رانش بسیار بزرگ تر هم در منطقه رخ دهد.

– تابلوی روزشمار زمانی که مدیریت پسماند زباله سراوان مورد توجه قرار گرفت، تابلوی روزشمار آنجا نصب شد و به مردم وعده دادند با پایان یافتن تعداد روزهای مندرج روی تابلو مشکل روستا هم برطرف می شود. این تابلو امیدها را برای رسیدن به روزهای سالم در سراوان زنده کرده بود، اما اکنون تبدیل به نماد ناامیدی تبدیل شده است.

– توجه به زندگی اهالی سراوان فرماندار رشت گفت: باید وضعیت سایت دفن زباله سراوان را به گونه ای مدیریت کنیم تا شرایط مطلوب زندگی برای مردم منطقه فراهم شود. «میرشمس مومنی زاده» افزود: موضوع کاورکردن زباله ها در محل دفن زباله سراوان باید با دقت بیشتری انجام شود. دست اندرکاران در شهرداری به این مهم بیش از پیش توجه کنند. وی با تاکید بر این که راه اندازی تصفیه خانه شیرابه سراوان باید تا ۲ ماه دیگر به پایان برسد، اظهار کرد: با این اقدامات باید به مردم نشان دهیم که مسئولان و اعضای کارگروه ساماندهی سایت تخلیه سراوان رشت در این ارتباط تمام تلاش خود را به کار گرفته اند.

– احداث نیروگاه زباله سوز منابع مالی می خواهد معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان درباره احداث نیروگاه زباله سوز گفت: زباله سوز پروژه ای نیست که قول بدهیم ۶ ماه دیگر به بهره برداری می رسد، واقعیت این است که احداث این نیروگاه منابع مالی زیادی می خواهد. «علی اوسط اکبری مقدم» در جلسه پیگیری اجرای تعهدات بابت ساماندهی سایت زباله سراوان رشت، به راه اندازی تصفیه خانه شیرابه در محل دفن زباله این منطقه اشاره و بیان کرد: در این باره تعهداتی داده ایم که باید هر چه سریع تر اجرا شود و پیمانکار مربوط به احداث تصفیه خانه شیرابه سراوان اهتمام جدی در این باره داشته باشد. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان گفت: تعهدات مربوط به ساماندهی دفن زباله در منطقه سراوان رشت باید با سرعت بیشتری اجرا شود.

– ن پاشی روی زباله ها بی شک سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت مسئول مستقیم مدیریت پسماند سراوان است. با این وجود شاهدیم این سازمان فقط در حال شن پاشی روی این زباله هاست که یک برنامه عادی محسوب می شود. طبق ادعای «علیرضا حاجی پور» رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت، روزانه باید ۵۰ سرویس شن به دفنگاه زباله سراوان منتقل و روی زباله ها ریخته شود.

– تنفس هوای آلوده و مبارزه با حشرات موذی دامنه فاجعه زیست محیطی این سایت بسیار گسترده است، اما نخستین آسیب به ساکنان روستای سراوان می رسد؛ همان افرادی که روزانه باید هوای آلوده ناشی از زباله را تنفس کنند. اهالی سراوان می گویند: رنج و درد ما تمامی ندارد. هر روز باید هوای آلوده تنفس و با حشرات موذی مبارزه کنیم ولی این کار هم بی فایده است. «حسین ناصری» از اهالی روستای سراوان با اشاره به حساسیت پوستی خود بیان می کند: در همه این سال ها فقط وعده شنیده ایم. هر روز کامیون های مختلف به اینجا می آیند و زباله هایشان را در سایت تخلیه می کنند. آب روستاهای اطراف اصلا قابل خوردن نیست و بسیار بدبوست. کسی هم زمین های اینجا را نمی خرد تا نقل مکان کنیم.

– مهم ترین خواسته مردم سراوان عضو شورای اسلامی روستای سراوان رشت گفت: احداث نیروگاه زباله سوز و رفع مشکلات ناشی از دفن زباله در سراوان رشت، از مهم ترین خواسته های مردم این منطقه است. «عباس شمسی» با بیان این که بیش از ۳ دهه است که زباله های شهرستان رشت و برخی از شهرهای اطراف در سراوان دفن می شوند، اضافه کرد: زباله، آب و هوای منطقه را آلوده و اهالی را از این وضعیت خسته کرده است. وی بیان کرد: اهالی سراوان و روستاهای اطراف سال هاست که وضعیت نامناسب ناشی از دفن زباله را تحمل می کنند، اما اکنون برای رفع این مشکل ناامید و نگران هستند، زیرا می دانند با این نوع مدیریت، مشکل آنها حل نخواهد شد.

عضو شورای اسلامی روستای سراوان رشت با اشاره به تجمع مردم در سال ۹۵ با هدف ساماندهی وضعیت دفن زباله در سراوان و رفع مشکلات ناشی از آن ادامه داد: همان زمان مسئولان وعده هایی به مردم دادند، اما کاری انجام نشد و سال ۹۶ بار دیگر مردم با تجمع، راه عبور ماشین های حمل زباله را بستند. وی بیان کرد: سال ۹۶ در پی تجمع مردم، مسئولان وقت بین مردم حضور یافتند، هیاتی تشکیل و جلسه های مختلفی برگزار شد.

خواسته های اهالی سراوان به مسئولان شهرستان رشت و شورای تامین منتقل شد و آنان نیز ۲ سال فرصت خواستند و مردم نیز با تواضع و متانت قبول کردند. شمسی با بیان این که در این مدت کارهایی انجام شده، اما اقدامات اساسی برای رفع همیشگی مشکل منطقه سراوان رشت انجام نشده است، اظهار کرد: متاسفانه برای احداث نیروگاه زباله سوز در منطقه کاری انجام نشده است، احداث نیروگاه تنها کاری است که حجم زباله در این منطقه را کاهش می دهد.

– خطرات شن پاشی روی زباله ها یک فعال محیط زیست گیلان به موضوع رانش زباله رشت در ۲ سال پیش که به علت بارش های شدید اتفاق افتاده بود، اشاره کرد و گفت: بزرگ ترین دفنگاه شمال کشور یک رانش را تجربه کرده و اکنون با بحران های رانشی دیگری هم روبه روست. هرچند که رانش دفنگاه های زباله در سراسر جهان اتفاق می افتد، اما باید توجه داشت که این بحران قابل پیشگیری است. «نسیم طواف زاده» تصریح کرد: رانش دفنگاه، موقعیت را برای آتش سوزی های گاه و بیگاه فراهم تر می کند و آتش را در منطقه گسترش می دهد، مثل بنزینی که به صورت پراکنده ریخته شده باشد. این فعال محیط زیست افزود: در کلاس ششم به بچه ها می گوییم زباله ها را چند روز در پلاستیک بریزند و در آن را محکم ببندند.

پس از چند روز مشاهده می کنند که آنها شروع به فساد می کنند و پلاستیک هم به علت تولید گاز باد می کند. وی بیان کرد: این اتفاق در سراوان نیز رخ می دهد و در حالت عادی و رانش، حجم بالایی از گاز متان تولید شده به سمت سطح و فضای اطراف حرکت می کند. به گفته طواف زاده، وقتی روی این پسماندها را با شن می پوشانیم، اگر بر حسب اتفاق در این شن ها، حجمی از رس هم وجود داشته باشد که ریز و با چسبندگی بالاست، سبب می شود که روزنه های بین ذرات شن پر شود و محلی برای خروج گاز متان وجود نداشته باشد. در این حالت محل دفن شبیه کپسول گازی است که در حال پر شدن است. می دانیم که گاز متان قابلیت اشتعال بالایی دارد و کپسول پر شده کافی است که به یک جرقه برسد و بعد انفجار بزرگ رخ بدهد.

وی ادامه داد: می توانیم بگوییم که دفنگاه سراوان تبدیل به یک بمب ساعتی شده و فاجعه در حال رخ دادن است. انفجار در مرکز دفن که حدود ۱۷ هکتار است یعنی از دست دادن امکان دفن و وقوع انفجار در حوالی شهر رشت. بنابراین همواره باید آماده انفجاری باشیم که از محل دفن تا اداره کل آموزش و پرورش گیلان را در میدان فرهنگ رشت خواهد لرزاند. طواف زاده گفت: در مرکز دفنی که سال ها فعال است و روی زباله های انباشته شده، امکان ایجاد سلول دفن بهداشتی اصلا ممکن نیست.

– سم پاشی روی زباله ها این فعال محیط زیست گیلان بیان کرد: سم پاشی مستمر زباله ها برای جلوگیری از رشد و تکثیر حشرات موذی در لندفیل سراوان سبب گسترش آلودگی و ایجاد حشرات مقاوم شده است. از سوی دیگر مواد شیمیایی استفاده شده در بسیاری از چاه های منطقه که با بارش ها شسته شده و مزارع را سیراب می کند و به تالاب انزلی می رود، از دیگر افتخارات مدیریت شهری است. وی افزود: تابلوی روزشمار تعطیلی دفنگاه سراوان که از ۲ سال گذشته نصب شده و بیشتر مردم را تحریک کرده، دروغی تبلیغاتی است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد